به گزارش به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان خراسان رضوی، نشست خبری فصل تابستان مهندس حوائجی(مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی) با موضوع : «تشریح برنامه های اوقات فراغت تابستانه اتحادیه استان» در روز سه شنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۶ با حضور اصحاب رسانه در محل دفتر اتحادیه استان برگزار گردید.
در ابتدای این نشست مسئول اتحادیه استان با مطرح نمودن این موضوع که فصل تابستان برای تشکل های دانش آموزی سه ماه تعطیلی نیست! گفت: تابستان برای ما «بهار تشکیلات» محسوب می شود و اگر از فرصت تابستان درست استفاده کنیم، می توانیم امیدوار باشیم که سال تحصیلی خوبی را پیش رو خواهیم داشت. به همین جهت ما منتقدیم به اینکه متأسفانه بعضاً برنامه های سه ماه تابستان را تحت عنوان «سه ماه تعطیلی! » و به عنوان یک برنامه فوق برنامه محسوب می کنند. خیلی از مجموعه ها به عنوان یک برنامه اصلی و جدی و اینکه در این مقطع سنی نوجوانی که به هر حال یکی از مهمترین مقاطع سنی می باشد، سه ماه از بهترین روزهای زندگی نوجوان را برنامه رسمی و جدی برای آن نداریم؛ و متأسفانه شاهد هستیم که از این فرصت استفاده حداکثری نمی شود.
وی در ادامه افزود : اتحادیه انجمن های اسلامی به عنوان یک تشکل دانش آموزی که برنامه های جدی برای بحث تابستان دارد، چند موضوع را به عنوان ویژگی های اصلی برنامه های اوقات فراغت مطلوب مطرح می کند : اول اینکه اگر قرار است مجموعه های مختلف فرهنگی فعالیت مناسبی را برای اوقات فراغت دانش آموزان و نوجوان ها داشته باشد، اول باید در راستای یادگیری، توانمدسازی، مهارت آموزی و کسب تجربه باشد. این موضوع می تواند به عنوان موضوع محوری برنامه های تابستان باشد. ما در طول سال تحصیلی به واسطه اشتغال به تحصیل دانش آموزان شاید بعضی اوقات در این بحث مهارت آموزی فرصت کمتری داشته باشیم که به آن بپردازیم. این سه ماه تابستان بهترین موقعیت است تا آن نقیصه ساختار آموزش و پرورش ما، که بعضاً «آموزش محور» است تا «مهارت محور»، جبران شود. ویژگی دوم اینکه باید برنامه های اوقات فراغت همراه باشد با نشاط و شادی و هیجان و … که اقتضای این سن نوجوانی ست.
مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی تأکید نمود : حتما برنامه های اوقات فراغت باید ماهیت اختیاری و انگیزشی داشته باشد؛ چراکه ما شاهدیم بعضی اوقات دانش آموزان از جانب خانوادها اجبار می شوند برای اینکه در بعضی از کلاس های تابستانه ثبت نام کنند و یا در بعضی از برنامه های مختلف شرکت کنند … این حتما باعث می شود که ما خروجی کار را بی کیفیت تر ببینیم و اگر بچه ها از روی اجبار و غیر اختیاری به برنامه های تابستانی ورود کنند، طبیعتاً شاهد آن خروجی مطلوب نخواهیم بود؛ و نهایتاً اینکه معتقدیم برنامه های اوقات فراغت تابستانه حتما باید برای مقطع سنی نوجوانی در قالب کارگروهی و کارجمعی تعریف بشود؛ و تا حد ممکن این نقیصه ما ایرانی ها که در حوزه فعالیت های فردی قوی هستیم اما در حوزه فعالیت های جمعی و گروهی ضعف داریم، حداقل در سه ماهه تابستان به آن پرداخته شود.
سید قاسم حوائجی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان سه سرفصل مهم برای برنامه های تابستانی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی، گفت : ما اول در تابستان به بازآرایی شبکه پشتیبان خود که اعم از تیم سرگروهی، بدنه مربیان و اعضای اصلی تشکیلات می باشند می پردازیم و تغییراتی با هدفی سازماندهی شده برای ورود به سال تحصیلی جدید ایجاد خواهیم کرد. سرفصل دوم ما تقویت رویکردهای اجتماعی با توجه به اینکه برنامه ها به سمت «خدمت رسانی» برود، مانند اردوهای جهادی که بر این اساس طراحی و اجرا می شود و تأثیر بسزایی در روحیه و شخصیت دانش آموز به لحاظ تربیتی، مهارتی و علمی دارد. و همچنین با درنظر گرفتن اینکه طیف های وسیع تر و متنوع تری از جامعه مخاطب را بتوانیم پوشش دهیم. سرفصل سوم نیز با توجه به شعار سال اعلامی از سوی مقام معظم رهبری « اقتصاد مقاومتی- اقدام و عمل»، « مهارت آموزی» با شعار : « هر عضو انجمن اسلامی، یک مهارت » ویژه اعضای متوسطه اول و دوم و فارغ التحصیلان به صورت جدی طراحی گردیده است.
مسئول اتحادیه استان با بیان اینکه برنامه های انجمن های اسلامی بر اساس سیر فکری- تربیتی و اسناد بالا دستی، رهنمودهای نماینده رهبر انقلاب در اتحادیه، کارشناسان و مشاورین مجموعه و همچنین نظرات خود دانش آموزان برنامه ریزی شده است، افزود : در برنامه های تابستانی ذائقه دانش آموزان درنظر گرفته شده است و با توجه به شرایط و اقتضائات بومی هر شهرستان (که در ۱۶ شهرستان استان اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان دفتر دارد و مشغول فعالیت می باشد) تفویض اختیار به اتحادیه هر شهرستان انجام شده که برنامه ریزی ها بر اساس سرفصل های اصلی باشد.
وی در ادامه افرود : برای متوسطه اول در حوزه پسران با رعایت سه محور تفکر، شخصیت دهی و مهارت آموزی، دوره تربیتی- آموزشی «آوینی ۹۶» با هدف آشنایی دانش آموز با سواد رسانه ای و همچنین مصون سازی آنها در مقابله با آسیب های فضای مجازی و همچنین آشنایی آنها با برخی از مهارت های رسانه ای طراحی شده است؛ که دانش آموزان برتر درسی و اخلاقی مدارس متوسطه اول که توسط مدیران مدارس انتخاب و معرفی شده اند و با هدف «زبده یابی» که یکی از مأموریت های اصلی اتحادیه می باشد، در این برنامه ثبت نام و شرکت خواهند کرد. در حوزه دختران دوره تابستانی «ترنج» با توجه به نظریه «الگوی تعالی دختران» و تأکید بر هویت دخترانه آن طراحی شده است. سرفصل های رسانه ای که در بخش پسران مطرح گردید طبیعتا در این حوزه رعایت شده است؛ اما جنس برنامه ها دخترانه است. در کنار آن بحث مشاوره فردی با تک تک خانوادهای دانش آموزان مستعد را نیز داریم.
مسئول اتحادیه استان در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح برنامه های ویژه دانش آموزان متوسطه دوم، بیان داشت : این برنامه ها در چند محور طراحی شده ، از جمله : شرکت در اردوها که با فرآیندی آموزشی ، پرورشی و تربیتی برای تمرین فعالیت های گروهی و آماده شدن دانش آموز برای مشارکت در جامعه می باشد. اصلی ترین برنامه تابستانی برای متوسطه دوم، اردوی تشکیلاتی- آموزشی «طلایه داران فردا» می باشد که در هفته اول مردادماه در محل اردوگاه اردوبهشت گلمکان با هدف هویت بخشی به مسئولان انجمن های اسلامی مدارس برگزار خواهد شد. در این اردو آموزش های تخصصی و تکمیلی را در حوزه تشکیلاتی قرار هست برای تمامی مسئولان انجمن های اسلامی در سطح استان داشته باشیم. شرکت کنندگان در این برنامه با اصول، مبانی و چیستی کار تشکیلاتی آشنا خواهند شد. یکی از برنامه های اصلی اردوی طلایه داران «گردهمایی سالانه و مراسم تحلیف مسئولان انجمن های اسلامی دانش آموزان استان» می باشد که در تالار شهر مشهد در روز چهارم مردادماه با حضور مسئولین شهری و استانی برگزار خواهد شد.
شایان ذکر است، برگزاری اردوهای «زیارت اولی» از شهرستانهای استان در قالب اردوهای سه روزه، برگزاری «اردوهای تربیتی جهادی» ویژه متوسطه دوم با هدف تلاش برای محرومیت زدایی با طراحی درنظر گرفتن ظرفیت دانش آموزی، برگزاری قرارگاه های دانش آموزی به صورت هفتگی در سطح استان با موضوعات معرفتی و تربیتی، برگزاری برنامه های فرهنگی- ورزشی و تربیتی، اجرای طرح «کندوی کتاب» با هدف معرفی و توزیع کتاب های مفید توسط خود دنش آموزان ، شرکت در طرح «دادرس» با همکاری هلال احمر درخصوص آموزش مهارت های امداد و نجات ، برپایی هیأت های دانش آموزی انصارالمهدی(عج) در دو قالب مناسبتی و هفتگی نظیر : مراسم عرفه، دهه کرامت، جشن های روز دختر و …)، برگزاری دوره آموزشی مهارت های نویسندگی و رسانه ای «نگاره» ، از دیگر برنامه های اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی در ایام تابستان می باشد.
خاطر نشان می گردد، برای دانش آموزان کنکوری هم برنامه هایی از جمله اردوهای کنکور به در، خدمات مشاوره ای و تحصیلی(توسط موسسه علمی آینده سازان ارگان علمی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان)، برنامه آشنایی با رشته های دانشگاهی و نهایتاً پاتوق های موضوعی با محوریت مهارت های ورود به دانشگاه در ایام تابستان توسط این تشکل دانش آموزی برگزا می گردد.


۲۰۱۷۰۷۱۸_۱۱۳۱۴۰
۲۰۱۷۰۷۱۸_۱۱۳۱۴۵
۲۰۱۷۰۷۱۸_۱۱۳۲۰۰
۲۰۱۷۰۷۱۸_۱۱۳۲۱۸۲۰۱۷۰۷۱۸_۱۱۳۱۵۳

 

این پست بدون دیدگاه

سايت اتحاديه شهرستان ها

چندرسانه ای