روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی به اطلاع می رساند، باتوجه به حضور جناب آقای دکتر کاظمی (مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی) در مراسم اختتامیه «نشست هم اندیشی و هماهنگی مسئولین اتحادیه شهرستانها و سرگروه های قرارگاه های دانش آموزی استان» ، متن سخنرانی ایشان در ذیل منتشر می شود.
در ضمن، قسمت برگزیده از فایل تصویری سخنرانی مذکور در بخش چند رسانه ای سایت جنبش قابل دسترسی است.

متن سخنرانی جناب آقای دکتر کاظمی
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی
مراسم اختتامیه «نشست هم اندیشی و هماهنگی مسئولین اتحادیه شهرستانها و سرگروه های قرارگاه های دانش آموزی استان»
۳۰ مهرماه ۱۳۹۵ – سالن اجتماعات اردوگاه ثامن الحجج (ع) 

خدایا خودت دست مارو بگیر
خوشحالم که در اولین ماه‌های خدمتم توفیق حضور در محضر عزیزان و بزرگواران اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، مسئولین شهرستان‌ها و سرگروه های قرارگاه های دانش آموزی به مدد و لطف جناب آقای مهندس حوائجی نصیب این حقیر شد. این را برای خودم افتخار میدانم و خدا را از این بابت شاکرم.
ایام سراسر حزن و اندوه و ماتم را خدمت شما عزیزان تسلیت عرض می کنم، امیدوارم این ایام باعث شود که تجدید نظری درخودمان داشته باشیم که چقدر در مسیر امام حسین(ع) و اهل بیت حرکت می کنیم و سبک زندگیمان را با معیارهای اهل بیت عصمت و طهارت بسنجیم.
از جناب آقای وطن دوست عزیز و جناب آقای کارگری و جناب آقای حاجی زاده که از همکاران خوب ما در آموزش و پرورش به نمایندگی از دوستان صحبت کردند به طور ویژه سپاس گذارم. کلیات را عرض کردند.  حتما در این دوره کلاس ها و برنامه های خوبی داشتید و بهره کامل را برده اید، جناب آقای حوائجی هم لطف کردند و ما را شرمنده صحبت هایشان قرار دادند، خدا ما را کمک کند که اینگونه باشیم، دعا می کنیم خدا ما رو اینگونه که دوستان فکر می کنند قراردهد.

اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان یک تشکیلات ریشه دار و شناسنامه دار که برخوردار از یک هویت دینی انقلابی و ملی است و سابقه اش برمی‌گردد به سال ۱۳۵۸  و جزو اولین تشکل هایی است  که مورد تایید  قانونی و نظارتی و اجرایی کشور قرار گرفته است. خودم سال اول دبیرستان عضو انجمن مدرسه بودم و فعالیت های گسترده ای داشتیم، آن دوران، دوران نفاق و منافقین بود و تمام تلاشش برای بچه های انجمن اسلامی بالا بردن آگاهی اعتقادی و دینی بود، خواندن کتاب های شهید مطهری در دستور کار بود و بالابردن سطح آگاهی اعتقاداتی و دینی برعهده انجمن های سلامی دانش آموزان بود. تا پایان دوران تحصیلی‌ام عضو انجمن و مسئول انجمن هم بودم و یک اعتقادی دارم که الان یک گسستی در آموزش و پرورش وجود دارد. ما معتقدیم تعلیم و تربیت ما تمام ساحتی است و برای تحقق این تعلیم و تربیت در حوزه  ساحت علمی و فناوری، تشکیلات و اقدامات خوبی در درون و بیرون آموزش و پرورش داریم که الحمدلله کم هم نمی‌ذارند و موسسات علمی فراوان دارند کار می کنند اما در حوزه ساحت های تربیت دینی و اعتقادی و انقلابی ما این گسست رو داریم، معاونت پرورشی کار خود را انجام میدهد اما یک تشکلی بیرون از آموزش و پرورش که این رو تکمیل بکند وجود ندارد و اتحادیه می‌تواند این خلا رو پر کنه و من معتقدم بهترین معلمان و دانش آموزان و دانش جویان و مسئولان از دل اتحادیه پرورش یافتند.

عین حقیت است و ذره ای شک ندارم و امید آینده نظام جمهوری اسلامی هم به اتحادیه است. دلیلش هم روشن است چون نهاد ریشه داری که مسیر خودش رو درست و در پیوند با ولایت طی کرده اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان است و درتلاطم های سیاسی و فرهنگی و هجمه ها و شبیه خون های فرهنگی آسیبی ندیده است.  افراد و تشکل ها در طول ۳۵ سال تغییر پیدا کرده ولی اتحادیه جزو تشکل هایی است که به سلامت از پیچ و خم های دوران عبور کرده  که جای افتخار است، نیروهای مومن، ارزشی، انقلابی، مخلص، درس خوان و معتقد به ولایت در اتحادیه وجود دارند و معتقدم و همه جا اعلام می‌کنم کیفی ترین فعالیت های تربیتی در بین دانش آموزان را اتحادیه انجام می‌دهد که غیر از این انتظار نمیرود. شما به اهداف اتحادیه هم نگاه کنید همین‌را میگوید، دو سه تا هدف مهم در اساس نامه اتحادیه همین است، یک این‌که خودمان را یک انسان تراز قرآن نگه داریم.کسی که خود را نتواند نگه دارد و بسازد نمی‌تواند دیگران را بسازد و نمی تواند نیروی اتحادیه باشد لذا قسمت مهم برنامه های ما باید مربوط به خودسازی باشد. و دوم تحقق و حفظ ارزش های انقلاب جزو مهم ترین اهداف اتحادیه است. تمام فعالیت‌های ما باید بر محور حفظ دستاورد های انقلاب باشد.

و دیگر اینکه ما وظیفه دیگر سازی و انسان سازی هم داریم، زمانی می‌توانیم موفق باشیم که دیگران را با خودمان همراه کنیم. تمام وظایف و اهداف اتحادیه رو می شود در همین سه وظیفه خلاصه کرد. و مهم تر از این دوستان عزیز اهداف اتحادیه منطبق بر اهداف سند تحول بنیادین است و تفکیک بین این دو نیست و در یک جمله می خواهیم انسان تراز قرآن و برخوردار از حیات طیبه بسازیم و اتحادیه جز این نیست. جای تبریک دارد که شما در بهترین نقطه قرار دارید و قدرش را حتما بدانید.

بچه های اتحادیه بچه های مخلص و ایثارگری هستند و صحبت هاشون صحبت های دینی است و کارشان را وظیفه دینی و ملی خود میدانند. شما در صحبت های همین سه تا عزیز دید، با کلی مشغله و گرفتاری این کار را بدون هیچ توقعی وظیفه خود می بینند این نشان از ایثار این دوستان است. آفرین بر شما همکاران خوب فرهنگی شاغل در این حوزه و شما دانشجویان که به عنوان حامیان و دلسوزان این مجموعه کمک می کنید تا دانش آموزانی مثل خود و بهتر از خود تحویل جامعه دهید.

اشاره‌ای داشتید به فرمایشات مقام معظم رهبری، دوتا جریان در کشور ما اتفاق می افتد که در تقابل با جریان های شکل گیری انقلاب است. دشمن دنبال این است  که ریشه های انقلاب را بزند، ریشه های انقلاب چیست؟ امام دنبال هویت دینی و انقلابی بود و این کار را هم کرد و جوان های بی دین خدا زده رو دین دار کرد، فدایان اسلام کرد و هویت بخشید این در اوایل انقلاب بود. امام با این ابزار بر نظام سلطه مقابله کرد. استقلال فرهنگی، استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی و استقلال نظامی، استقلال علمی و استفلال اجتماعی، امام دنبال این ها بود که الان باید تبدیل به اقتدار اقتصادی بشود که مقام معظم رهبری الان دنبال این هستند، اقتدار علمی در کنار استقلال علمی و اقتدار فرهنگی در کنار استقلال فرهنگی، امروز باید مد نظر ما باشد. زمانی می توانیم موفق باشیم که از رویکردهای انفعالی به رویکردهای فعال رو بیاریم و به عبارت دیگه از حالت پدافندی به حالت آفندی دربیاییم میتوانیم موفق بشویم وگرنه باید بنشینیم هجمه غرب و استکبار رو در زمینه های متفاوت بر نظام خودمون ببینیم. شما الان می بینید چه هجمه ها در فضای مجازی در مقابل مسائل فرهنگی است. نمی شود ما همین‌طور بشینیم نگاه کنیم فعالیت های ضد فرهنگی و اخلاقی دارد شکل می‌گیرد؟ به نظر میرسد که باید تمرکز کنیم بر این حوزه و جالب است بدانید که نقطه ثقل جمهوری اسلامی در زمان انقلاب جوان ها بودند الان هم نقطه ثقل چالش نظام ما جوانان اند. این ها ماموریت شما و اتحادیه را سخت می کند. باتوجه به اینکه این نکته ها رو خدمت دوستان گفتم چه باید بکنیم. طبیعتا ما در مقابل فعالیت های دشمن نیاز به راهبردهای پدافندی و هم آفندی داریم و با تنها یکی از این موارد نمی شود کار کرد یعنی هم باید خودمان رو واکسینه کنیم و هم در مقابل حمله هایی را به دشمن وارد کنیم حالا اینکه چگونه می توانیم انجام دهیم خدمتتان می گویم. ما باید چند برنامه ریزی در حوزه اتحادیه داشته باشم. یک برنامه ریزی های کمی، شما باید عدد نیروها را  بالا ببرید خداوکیلی باید بالا ببرید. هر چه قدر دامنه فعالیت و مخاطبینتان را هم بالا ببرید از دل این ها آدم های فوق العاده اثر گذار و اثر بخش بیرون می آیند. ما زمان جنگ هم لشکریان اسلام از همین مشهد اعزام می شدند اینا همین کم می شدند، لشگر میرفت اهواز افت داشت، در خط مقدم افت داشت ولی دراصل آن تعداد زیاد لشکر مهم بود. لذا جامعه آماری شما باید مد نظر باشد. یکی نگاه طولی که جزو سیاست های اتحادیه است که باید فعالیت های تربیتی خود را از پیش دبستانی آغاز کنیم و بریم تا دانشگاه و بعد از دانشگاه، مگر می شود!؟ بله شما باید فعالیت های متناسب با هر سطح رو تعبیه بکنید و همین طور پله پله این دانش آموز را با خودتان بالا بیاورید. اصلا فعالیت های تربیتی و دینی میگویند ما خودمون هم تو دانشگاه تدریس می کنیم میگویم که تربیت از دوران قبل از ازدواج شروع میشود در دنیا غرب این رو نمی گویند، البته الان تغییر کرده. دردنیا غرب می گویند فرد بعد از این‌که برخوردار از عقل و تشخیص نسبی شد تربیت شروع میشود ولی ما میگوییم قبل از ازدواج فرد باید تربیت شده باشد.

فعالیت های طولی از ابتدایی شروع می شود و این نوار رو باید کامل به صورت یک زنجیره باشد هرچه قدر این زنجیره و این انسجام بیشتر باشد میدان خطا و لغزش و اشتباه کمتر است و بعد هم برنامه ریزی های عرضی یعنی اینکه درکنار شما تشکل های دیگری  هم فعالیت می کنند که اتفاقا به نظر من چیز خوبی هم است. برنامه ریزی های عرضی یعنی اینکه به برنامه های تشکل هایی مثل بسیج و پیشتازان و فرزانگان نگاه کنید و رصد کنید و از تجربیات آن ها استفاده کنید و فعالیت ها مانده بر زمین را برنامه ریزی کنید.  و از همه مهم تر برنامه ریزی کیفی در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان است چیزی که امروز نیاز و آسیب فعالیت های دانش آموزی است. مهمترین ترین آسیب این است که ما فعالیت زیاد داریم ولی فعالیت اثر بخش کم داریم. امکانات کم است منابع کم است و دست ها خالی ولی اینجوری نیست که با دست خالی نتوانیم کار کنیم. رویکرد خودم حمایت صد درصد از اتحادیه است، صد یعنی اینکه کسر نکنید. هرجا بتونیم حمایتی زبانی، قلمی و قدمی و مالی انجام بدهم دریغ نمی کنم مگر اینکه نتوانم انجام بدهم. حرفم نمی زنم اعتقاد دارم، نگران این چالش های اداری نباشید. جناب آقای مهندس حوائجی آموزش و پرورش دربست درخدمت شما است. شما می توانید برنامه های اتحادیه را در اجلاس روسا و در گردهمایی مدیران مطرح کنید. ما مسائل موردی را حل می کنیم اما تعامل با ادارات را فراموش نکنید. بعضی مسائل با یک سلام علیک حل می شود. یکوقت میروید پیش رئیس یک اداره یک مسئله ای رو انجام نمی دهد اشکال ندارد، تعامل داشته باشد. با معاون پرورشی باید لینک باشید که میتواند ظرفیت های زیادی را تولید کند. خدمتتان عرض کنم در مورد حضور در مدارس هم که فرمودید من قول می دهم به عنوان مسائل موردی حل شود. بحث جذب بودجه این ها راه دارد، البته آموزش و پرورش که جناب دکتر کارگر هم فرمودند و پیشنهاد هم دادند ما آمادگی داریم با آقای مظفری مسئول اموال صحبت کنیم و بگوییم امکانات و تجهیزاتی که دستگاه های دیگر لازم ندارند در اختیار اتحادیه قرار بدهند و از طرف دیگر آمادگی داریم کمک هایی رو به اتحادیه انجام بدهیم شاید نتوانیم به عنوان یک بخش غیر دولتی  مستقیم پول بدهیم اما میتوانیم کمک کنیم. نکته دیگه این که آقای مهندس حوائجی بچه های آموزش و پرورش که در مجموعه مشغولند اسامی‌شان رو بدهید که زحمت هایشان رو هرازچندگاهی تقدیر کنیم حالا چه نقدی و چه غیر نقدی، ما ایثار دوستان رو می ستاییم ولی وظیفه خود می دانیم که یک جبرانی نسبت به فعالیت های دوستان داشته باشیم. فضاهایی هم که اتحادیه کم دارد ما در اختیار قرار می دهیم. بگویید نامه بزنیم و مخودم با رئیسش تلفنی صحبت می کنم که این مکان را رایگان دراختیار قرار بدهد و ما از اتحادیه خواهش می کنیم بیاید و در فضاهای آموزش و پرورش کار کند.

به هر حال دوستان عزیز خوش حال شدیم و خداروپا شاکریم که بین دوستان خوب خودم و همکاران خوبم در آموزش و پرورش بودم و دانشجویان خوبی که در این مجموعه وقت می گذارند، ارتباط خودتون رو قطع نکنید و ما رو اگر عضوی از اعضا بپذیرند حاضریم بیاییم و از محضر دوستان استفاده کنیم و اندک تجربیاتی که در حوزه تعلیم و تربیت داریم در اختیار دوستان و عزیزان قرار دهیم.

ان شاءلله موفق و سربلند باشید.

این پست 4 دیدگاه

  1. خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب مفید

  2. خسته نباشید مرسی به خاطر این وبسایت مفید

  3. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  4. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

ارسال یک پاسخ


سايت اتحاديه شهرستان ها

چندرسانه ای