تا امروز حتما متوجه اتفاقی در سایت جنبش شده اید، اتفاقی که در روز های دهه مبارک فجر ۱۳۹۳ کلید خورد.سایت جنبش پس از سالها رنگ و بوی تکنولوژی به خود گرفت و آپگرید شد! با اینکه مدت زمان زیادی است که از رونمایی سایت جدید می گذرد ولی هنوز هم سایت برای بسیاری از انجمنی‌ها ناشناخته است و حتی برای آن هایی هم که با آن سروکار دارند هنوز بوی نویی ‌می‌دهد. به سراغ حسین فاطمی سرپرست تیم طراحی سایت رفتیم، تا گپ و گفتی درباره سایت جدید و جذاب جنبش با طراح انجمنی‌مان داشته باشیم…

 • یکی از ویژگی‌های سایت جنبش محیط کاربری متفاوت و رنگ بندی شاد آن است، چطور برای پیاده سازی این محیط به جمع بندی رسیدید؟

ابتدا برای سایت جنبش یک مدل در سبک مدل قبلی طراحی شد اما با تغییراتی در بخش ها و ستون های سایت؛ پس از برگزاری جلساتی که با همکاران برنامه نویسمان برای ارائه یک سایت کاملا متفاوت در اتحادیه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که سایت های جدید به سمت مدل پنجره ای می روند. اما اینکه از بین مدل های مختلف پنجره ای چه سبکی انتخاب شود جای سوال بود. در نهایت رنگ بندی متفاوتی که الان مشاهده می کنید را انتخاب کردیم، به همراه طرحی برگرفته شده از ویندوز ۸٫

پس از انتخاب این رنگ بندی، در جلساتی مجزا با حضور برادران و خواهران اتحادیه و نمایش نمونه اولیه این مدل به رأی گذاشته و انتخاب شد. از طرفی مدل های دیگر در کنار این مدل برای مخاطب اصلی سایت یعنی دانش‌آموزان ارائه شد و استقبال از این مدل به نسبت دیگر مدل ها بیشتر بود. هر چند همچنان چکش کاری لازم دارد.

 • سایت جدید چه ویژگی های نسبت به سایت گذشته دارد؟

از مهمترین ویژگی ها این است که توسط بچه های خود اتحادیه و در داخل ساخته و راه اندازی شده است. در محیط کاربری چیدمان کاملا متفاوت و مطابق ذائقه دانش آموزان و توان اتحادیه ارائه شده است. در سایت قبلی در محیط مدیریت آن با مشکلات مختلف توسعه ای مواجه بودیم و از نظر امنیت ممکن بود با چالش مواجه شویم. با طراحی جدید از نظر طراحی فرم ها و افزودن بخش های مختلف به سایت، کاملا بروز شده و نرم افزارهای برتر سیستم مدیریت محتوای جهان در آن استفاده می‌شود.

 • چقدر برای طراحی سایت زمان صرف شده و چند نفر برای آن زحمت کشیده‌اند؟

طراحی سایت از اوایل تیرماه سال گذشته در قالب یک گروه کامپیوتری ۴ نفره در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری در اتحادیه شروع شد و تا بهمن ماه طول کشید. دغدغه متفاوت بودن و نگاه توسعه ای به آن برای آینده باعث شد این مدت زمان طول بکشد وگرنه شهریورماه سایت طراحی و بسته شده بود.

 • آیا در سایت جایی برای پوشش اخبار و فعالیت‌های انجمنی‌ها در مدارس وجود دارد؟

اخبار سایت شامل سه بخش اخبار استان، شهرستان ها و انجمن هاست که قسمت اخبار انجمن‌ها مخصوص ارسال اخبار انجمن‌های مدارس می‌باشد و با امکان جدیدی که به سایت اضافه شده ارسال عکس و خبر برنامه‌های انجمن‌ها مستقیما و توسط خود مسئول انجمن به ممکن شده ‌است.

 • آیا بوسیله سایت می‌توان با مسئولان اتحادیه ارتباط داشت و نظرات، پیشنهادات و انتقادات را به آنها منتقل کرد؟

این امکان از طریق بخش ارتباط با ما در سایت فراهم شده است و دوستان می توانند از این طریق با مسئولان اتحادیه ارتباط داشته باشند. همچنین در قسمت تشکیلات، علاوه بر معرفی کامل مسئولین اتحادیه، امکان ارتباط مستقیم با هر یک از ایشان فراهم شده‌است.

 • اگر خودتان بخواهید از ده نمره به سایت جنبش نمره بدهید، چه نمره‌ ای خواهید داد؟

جدا از صفحه ورود سایت که قرار است همکارانمان در معاونت جوانان آستان قدس طراحی کنند و هنوز انجام نشده به خود سایت نمره ۱۹ می دهم. چون روند ساخت سایت یک کارتیمی و مبتنی بر نیاز و رای گیری انجام شده است.

 • آیا امکان مشاهده سایت‌های اتحادیه شهرستانها هم فراهم شده است؟

در صفحه اصلی سایت، شما می‌توانید از روی نقشه استان و با کلیک روی تصویر هر شهرستان، به پایگاه‌های اینترنتی اتحادیه شهرستان‌ها دسترسی پیدا کنید. همچنین وبلاگ‌های برتر انجمن‌های استان نیز در قسمت پایین سایت ارائه می‌شوند.

 • لطفا امکانات دیگری را هم که به سایت اضافه شده جهت آشنایی مخاطبین به صورت تیتروار بیان فرمایید.

امکانات دیگری که به سایت اضافه شده عبارتند از: قابلیت راه‌اندازی کمپین عکس و آپلود تصاویر توسط همه مخاطبین، ایجاد یک صفحه ورودی متفاوت، اتوماسیون اداری، پرونده‌های محتوایی مکتوب و چندرسانه‌ای، امکان دانلود دوهفته‌نامه نگاره و آرشیو سایت قبلی جنبش.

 • در مراحل بعدی چه امکاناتی مد نظر است که به سایت اضافه شود؟

یکی از طرح هایی که قرار است به شورای مرکزی ارائه شود اتحادیه مجازی ست. یک پروژه بسیار بزرگ یکی دو ساله است و منتظر آن هستیم که در صورت تصویب، بعضی از بخش‌ها را دوباره کاری نکنیم، اما فعلا در نظر داریم که برای باشگاه مخاطبین نگاره و موسسه آینده‌سازان شعبه مشهد زیر مجموعه و بخش مجزا طراحی کنیم.

 • اگر بچه های انجمن اسلامی بخواهند وارد فضای طراحی سایت بشوند چقدر برای رسیدن به سایتی مثل سایت جنبش باید تلاش کنند؟

در بخش راه اندازی سایت چند مقوله داریم که بسیاری از افراد در ایران بویژه بچه های بادغدغه موارد اول را درست انجام نمی دهند و مستقیم وارد مرحله کد نویسی و راه اندازی می شوند که منجر به تحمیل هزینه های زیادی نه فقط از نظر مالی بلکه از نظر جذب مخاطب، وقت، انرژی، پشتیبانی و… می شود. در طراحی هر سایت باید اولا به این نکته توجه کرد که اصلا آیا این سایت را می توانیم راه اندازی کنیم و اصولا لازم هست راه اندازی شود یا نه؟
قسمت طراحی در مرحله بعد مهمترین و طولانی ترین بخش راه اندازی سایت است. طراحی از راه‌اندازی و کدنویسی جداست. طراحی یعنی چه قسمت هایی سایت می خواهد داشته باشد؟ چگونه این بخش‌ها به یکدیگر ارتباط دارند؟ و روند درج مطلب در این سایت چگونه باشد؟ که این بخش نمودارهای مختلف مهندسی و روش‌های مختلف جمع‌آوری اطلاعات دارد که در دو درس تخصصی مهندسی نرم افزار دانشگاهی می توان این موارد را به تفصیل بررسی کرد. مرحله کد نویسی و راه اندازی راحت ترین و ساده ترین بخش است در صورتی که بخش طراحی به طور کامل انجام شود. در آخر هم مرحله پشتیبانی وجود دارد که از رفع اشکال و تهیه مستندات گرفته تا توسعه را شامل می‌شود.

 •  انجمنی‌هایی که به برنامه‌نویسی تحت وب یا طراحی نرم‌افزارهای موبایلی علاقه‌مندند در اتحادیه باید به چه قسمتی مراجعه کنند؟ آیا اتحادیه برنامه‌ای برای راه‌اندازی کانون مجازی ندارد؟

در نظر داریم کانون مجازی اتحادیه را با هدف پرورش استعداد ها و کادر سازی برای حوزه فضای مجازی کشور راه اندازی کنیم اما این حوزه علاوه بر افراد دغدغه مند به نیروی متخصص نیازمند است، هر کسی از دوستان اتحادیه که تخصصی در زمینه طراحی وب یا نرم افزار های موبایلی یا رایانه ای دارد حتما از طریق راه های ارتباطی خودشان را معرفی کنند تا بتوانیم از ظرفیت های آنان جهت رشد خودشان و اتحادیه استفاده کنیم، یعنی یک کار دو سر سود.

 • در پایان اگر انجمنی‌ها نظر یا پیشنهادی برای ارتقاء سایت داشتند چطور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با شما درمیان بگذارند؟

در سایت قسمتی به نام ارتباط با ما وجود دارد، دوستان می توانند نظرات و پیشنهادات خودشان را از آن طریق برای ما ارسال کنند.

این پست 7 دیدگاه

 1. سئو گفت:

  سلام.ممنون بابت مطالب و وبسایت زیبایی که دارید

 2. ... گفت:

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 3. سئو سایت گفت:

  سلام.من همیشه مطالبتون رو دنبال میکنم.وبسایت
  خیلی خوبی دارید.ممنون

 4. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 5. Very good information. Lucky me I recently found your site
  by chance (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

 6. گنج یاب گفت:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد
  انگیزه براتون بشه

سايت اتحاديه شهرستان ها

چندرسانه ای