در ابتداي ارديبهشت ماه ۱۳۹۵ و در آستانه روز پدر، اعضاي انجمن هاي اسلامي دانش آموزان – به نمايندگي از ۱۲ ميليون دانش آموز- ميهمان پدري مهربان بودند و ايشان در اين ديدار رهنمودهاي ارزشمندي داشتند كه در اين سري يادداشت ها سعي مي كنيم پيشنهاداتي براي بهره مندي هر چه بيشتر از اين ديدار داشته باشيم. اقدام دیگری که اعضاء انجمن اسلامی باید برای آن برنامه داشته باشند، خودسازی و دگرسازی است که در این یادداشت به آن خواهیم پرداخت.

گام دوم: خودسازي و دگرسازي

هنگامي كه در ديدار اول اسفندماه ۹۱، فيلم سازان جشنواره عمار از رهبر حكيم انقلاب تدبيري براي سالم ماندن در محيط سينماي كشور خواستند، ايشان لباسي ضد گلوله را معرفي كردند:

« وقتي با زره و لباس ضدگلوله وارد شديد، اثرگذاريد نه اثرپذير. با نيت اثرگذاري برويد تا محيط را عوض كنيد. زره شما، اقبال فراوان به ارتباط با خدا، نماز شب، نوافل. عمار هم همين طور بود»

و اینک، حدود سه سال بعد، در دیدار اول اردیبهشت ۹۵، آقا خطاب به افسران جنگ نرم دانش آموزش همان توصیه ها را می فرمایند:

«حالا اینجا مطالبه بنده از شما عزیزان و فرزندان من: شما باید نقش ایفا کنید برای اینکه همسالان خودتان را طبق این تعریف [ویژگی های افسر جنگ نرم مطلوب انقلاب اسلامی] درست بار بیاورید و کمک کنید آنها این جوری بشوند. وظیفه انجمن های اسلامی این است و طبعا [این] در صورتی امکان پذیر است که در ساخت خود و خودسازی توفیقی به دست آورده باشید … هم خودسازی کنید هم دگرسازی کنید …»

آقا می دانند که این مطالبه شان چه همت بلندی می طلبد و ابتدای سخنانشان راه کار ارائه می دهند:

«از این بهار معنویت [ماه های رجب، شعبان و رمضان] هر چه می توانید استفاده کنید. یاد خدا، ذکر خدا، دعاهایی که وارد شده، توجه به مضامین این دعاها، تلاوت قرآن، نماز اول وقت، پرهیز از گناه، اخلاق نیک»

افسر جنگ نرم باید زره و لباس ضد گلوله داشته باشدو روش تهیه آن را هم «راهبر» بیان نموده است. با توجه به تعطیلی مدارس در ایام ماه مبارک رمضان و اوقات فراغت خوبی که وجود دارد می توان برنامه متنوع تری را برنامه ریزی نمود.

یک پیشنهاد: خوب است که جلسه همفکری با حضور اعضای انجمن اسلامی و سایر دانش آموزان علاقه مند برگزار نمایید و برنامه های خودسازی را که در ماه های رجب، شعبان و رمضان می توان برگزار نمود، طراحی نمایید. جلسات همفکری را می توانید به یکی از مدل های زیر برگزار نمایید:

مدل اول: تیتر نکات رهبری را بیان کنید تا بچه ها بر اساس آن بارش افکار داشته باشند:
الف) ادعیه،

مثال ها:   قرار معنوی برای خواندن مناجات شعبانیه، مسابقه از مفاهیم بلند مناجات شعبانیه، قرار معنوی برای شرکت در جلسات مذهبی مثل: شب های قدر، تشکیل گروه های اعتکاف و ….

ب) تلاوت قرآن،

مثال ها:   حفظ یک سوره (مثلا سوره ملک)، جزء خوانی به طوری که هر روز یا هر هفته یک ختم قرآن انجام شود و…

ج) اهمیت به نماز مخصوصا نماز اول وقت،

مثال ها:   قرار معنوی برای خواندن نماز غفیله، قرار معنوی برای خواندن نماز شب (برای آسان تر شدن می توان برای خواندن سه رکعت شفع و وتر یا حتی خواندن نماز شب قبل از خواب قرار گذاشت) و ….

د) اخلاق نیک و پرهیز از گناه،

مثال ها:   قرار معنوی که هر هفته یک گناه را دسته جمعی ترک کنیم، قرار معنوی که هر هفته یک کار خیر و مستحب را انجام دهیم و ….

مدل دوم: اگر معنویت را ارتباط با چهار منبع بدانیم: خداوند، اهل بیت، علما و شهداء

برای ارتباط و انس اعضاء با این منابع معنویت، می توان طرح ها و ایده های فراوانی ارائه نمود مخصوصا اگر برنامه ها ترکیبی و هنرمندانه باشنداثر بیشتری خواهد داشت.

مثال: دیدار با علما که منتهی شود به اقامه نماز جماعت در منزل ایشان، برنامه دعای ندبه در جوار مزار شهداء و ….

مدل سوم: برنامه های پیشنهادی را به دو دسته اختصاصی (ویژه اعضای فعال انجمن) و عمومی (همه دانش آموزان مدرسه) تقسیم کنید و بر اساس آن نظرات اعضاء حاضر در جلسه را جمع آوری نمایید

الف) برنامه های اختصاصی
مثال ها: روزه مستحبی اول ماه و ….
ب) برنامه های عمومی
مثال ها: مسابقه حفظ یک سوره و ….

این پست بدون دیدگاه

ارسال یک پاسخ


سايت اتحاديه شهرستان ها

چندرسانه ای